The four Colors av Ankur Agarwal

Ankur är en Indisk poet som bor i Norge och har blivit publicerad i många olika tidskrifter. Detta är hans första bok med en helt fantastisk omslagsbild och de fyra olika färgerna i bokens titel, representerar olika delar av livet. 

Grönt står för födelse och barndom.  Gult möter orättvisa, rädsla och ilska. Lila återfinner drömmar och fantasi medan Röd är acceptans och förståelse. Och kärlek!
Femtio dikter av olika längd, som går genom livets alla skeden. Språket är lent och följsamt och min engelska är nog bättre än det känns, men jag är väldigt o-van. Det kan ju också bero på att texterna är skriven på indisk engelska. Det är många fina dikter och tänkvärdheter om livet, bland annat den här: 

Often,
a wind comes blows the sky away, 
leaving holes in the trees 
and songs in the hearts.

But often,
the wind comes when men are asleep. 


Boken är utgiven av Hawakal publishers 
ISBN: 9788194527329


Mysteriet med de gömda skriftrullarna av MJ Thomas

Bibeln är en samling böcker som här, genom anpassade äventyr för åldern 9-12, ger barnen en ingång till några av dess mest kända berättelser.

I ramberättelsen så ska syskonen Peter och Mary och deras hund Hank vara hos gammelmorbror Solomon, medan deras föräldrar ska resa till Afrika. Barnen ser inte riktig fram emot det, för vad kan man göra hos en gammal farbror? Det visar sig ganska omgående att det kan hända nästan vad som helst! Huset är fyllt med gamla statyer, kartor och prylar och Salomon har en historia att berätta om vart enda ett av dem.

I ett av rummen finns en samling skriftrullar som på ett magiskt sätt låter barnen färdas tillbaka i tiden och uppleva några av Bibelns spännande äventyr. De måste leta efter ledtrådar och lösa hemligheter för att kunna åka tillbaka till sin egen tid, för att inte fastna i det förflutna. Under dessa resor möter de både herdar, vilda djur, änglar och kungar.

Varje bok avslutas med texthänvisningar i Bibeln om man blir nyfiken på att läsa den ursprungliga texten som ligger till grund för äventyret. Jag tycker om bokserien som är fylld med fina illustrationer och lättillgängliga texter.

De olika böckerna och deras teman är:

Resan till skapelsen, Barnen och hunden svävar omkring i ett stort mörker. Det var innan världen blev till- De får uppleva jordens skapelse, träffa ängeln Mikael och en orm i lustgården.

Jakten på Arken, handlar om hur de hjälper de Noa och hans familj att bygga klart arken innan floden kommer.

Den stora flykten, som är del tre, hamnar barnen i Egypten, precis innan Moses ska leda folket ur landet. Efter alla plågor som drabbar landet, så följer barnen med via Röda havet.

Den fjärde boken, Spionerna i Jeriko, leder dem till ett hemligt uppdrag i Jeriko, precis när israeliterna är på väg in och barnen hjälper sin nya vän till säkerhet.

De möter Den store krigaren, David, som är en ung herde. De får senare honom i den stora kampen mellan David och Goliat, och barnen strider återigen mot den mörka mannen.

När Lejonets rytande den forntida storstaden Babel är Daniels makt hotad av översteprästen som slänger ner honom i Lejongropen. Syskonen möter honom och ställs mot sin svåraste fiende någonsin.

Konungens födelse är den sista, senast utkomna, delen. Peter och Mary reser de till Betlehem som nu är en del av romarriket och de får vara med i stallet och möta en alldeles nyfödd Jesus.


Serien är utgiven av Bornelings förlag
ISBN:
Resan till skapelsen 9789173172561
Jakten på Arken 978917317257
Den stora flykten 9789173172660
Spionerna i Jeriko 9789173172769
Den store krigaren 9789173172776
Lejonets rytande 9789173172837
Konungens födelse 9789173172844


Pojkarna av Jessica Schiefauer

Kim, Mommo och Bella är fjorton år. De är bästa vänner och umgås nästan alltid bara de tre. I skolan är det jobbigt med killarna som tittar, kommenterar och tafsar på tjejernas kroppar. Det är en rå jargong, det är kränkande och destruktivt. Kim önskar att hon skulle våga säga ifrån, samtidigt som hon ser andra tjejer som tycker det är ok. Är det då fel på henne?

Kim har svårt att hitta sin egen kärna, sitt eget jag. Mommo älskar att sy och gör maskeraddräkter som de använder för att fly bort från verkligheten. En natt när de sover över i Bellas växthus så ser de att en av blommorna är otroligt vacker och dess nektar förvandlar flickorna till pojkar. Det är en helt ny värld som öppnar sig. Mommo och Bella tröttnar snart, men Kim känner sig hemma i pojkkroppen och är fascinerad av känslan som en penis ger henne.

Det träffar snart ett gäng killar och de får vara med i gänget. Kim dras till ledaren, Tony, och tillsammans ger de sig ut på äventyr som att köra bil, dricka öl, göra inbrott och skjuta med pistol. Det är destruktivt och farligt och i pojkkroppen vågar Kim saker hon aldrig skulle göra som sig själv. Som hon aldrig skulle tillåtas göra som sig själv.

Språket är vackert men rätt fränt. Det är rakt på sak och ganska vulgärt. Även om det är en fantastik, med magiska inslag, så känns känslorna som beskrivs så äkta så de blir fysiskt påtagliga och helt självklara. Schablonbilden av killar som våldsamma, kriminella och könsdrivna medan tjejerna vill bli mer som killar för att få räknas och ta plats är tydlig.
Boken handlar om tonårsvardag, med maktspelet på skolan och osäkerhet, likväl som det är en berättelse om magi, systerskap och att hitta sin egen väg.


Boken är utgiven av Bonnier Carlsen
ISBN: 9789163868665


Fjärilsvägen av Patrik Lundberg

Birgitta växte i ett Sverige som sjöd av hopp. Det var en annan tid när man kunde få jobb direkt efter skolan och den svenska familjeidyllen var en kärnfamilj med två barn, villa, Volvo och vovve.

Livet på Fjärilsvägen i Sölvesborg var fridfull till en start, men sen kom 90talets finanskris. Det ledde till skilsmässa, stress och fattigdom, för så många fler än bara den här familjen. Det är en berättelse om en uppväxt utan pengar men med nära familjeband, till sin mamma, syster och morföräldrar. Pappan försvinner tidigt ur familjen. Huvudpersonen i boken är hans mamma, även om det handlar om brist på pengar, hennes problem med alkohol och relationsproblem, så har hon också en väldigt stark kärlek till Patrik och hans syster Paula.

Han berättar om utsattheten att vara adopterad i en liten stad, dessutom med en ensamstående mamma som inte kan skjutsa till matcher, fixa läxläsning, extra pengar och annan stöttning. Om den ensamma mamman som älskar sina barn, löser det mesta på marginalen, även när orken tryter.

Det är en mycket stark bok om en vardag på 90talet, när idyllen om folkhemmet i Sverige spricker. Det pratas sällan om det. Inte heller pratas det om de där vanliga männen, som är väldigt kontrollerande, ibland våldsamma, som förstör livet för vanliga kvinnor.
Detta är en berättelse om en älskad mor och en historia om det svenska klassamhället och om hur Patrik reste sig från att vara ingen och utanför till att bli en hyllad journalist.

Jag har läst denna i en lättläst version. Undrar du vad det innebär med lättläst, så har jag skrivit lite om det här.


Den lättlästa bearbetningen är utgiven av Bokförlaget Hedvig
ISBN: 9789179710279

Orginalboken är utgiven av Albert Bonniers förlag 
ISBN: 9789100181987


I amasonens närhet av Mocki Hägg

Katja är en kvinna i medelåldern som driver en framgångsrik rekryteringsfirma i Stockholm, med hela världen som arbetsplats. Det är roligt och intensivt, men ganska slitsamt. Hon är inte riktigt tillfreds med vardagen och har svårt att släppa taget. Det blir ganska många uteluncher och därtill en hel del vin.
Hon är gift med Peter och har ett av-och-på förhållande med Terje, sedan många år tillbaka. Katja är övertygad om att även Peter har en älskarinna vid sidan av.

Hennes mamma Greta pratar ofta om en fin tant som hon lärde känna som barn och sedan kom att bli hennes mentor; Anna Lindhagen. Det var en parant dam som visste vad hon ville och hjälpte även Greta att få utbildning och stöd.

Katja tar del av böcker och brev som Anna har skrivit och får en inblick i denna makalösa kvinnas liv.  hon som av tidningarna beskrevs som ”En amason med blanka vapen och öppet visir”.  Anna var kvinnorättsaktivist i början av 1900talet och beskrevs av tidningarna ”En amason med blanka vapen och öppet visir”.

Kan hennes anteckningar och tankar hjälpa Katja idag, drygt hundra år senare?

Det är en bra bok, med intressant historia kring kvinnors förutsättningar då och nu, både vad gäller arbete, familj och självförverkligande. Vi får ta del av både Annas, Gretas och Katjas motgångar och delar ur deras livs historier. Det är fina personporträtt och miljöbeskrivningar från Stockholm.
Boken flyter på bra och har ett fint språk, men jag fick kämpa lite med innehållet som bitvis fokuserar på alkohol och otrohet.


Boken är utgiven av Ekström & Garay
ISBN: 9789189217751

Cirkeln av Mats Strandberg och Sara Bergmark Elfgren

I den nergångna bruksorten Engelsfors i Bergslagen är allt inte riktigt som vanligt- Det är något som händer under ytan.

Gymnasieskolan är samma som finns överallt, förutom att den här drabbats av en tragedi. Elias tog livet av sig inne på en av skolans toaletter. Det är vad som sägs, men i själva verket så var det något som styrde honom. Något han inte kunde stå emot. Ryktet säger att det är en självmordspakt men vilka mer ingår i den?
Sex tjejer på skolan, som inte har något gemensamt eller något som inte ens liknar vänskap, måste börja samarbeta. Det visar sig, långsamt, att tjejerna är häxor och deras magiska krafter har precis vaknat upp. De måste lära sig hantera och kontrollera dessa nyvunna kunskaper och framförallt samarbeta med varandra, något de länge kämpar emot. De måste komma överens för endast tillsammans kan de vinna över det onda.

Kan de lägga sina skillnader och gammal hierarki bakom sig och samarbeta för att hitta och övervinna det som nästlats sig in i deras hembygd?
Att hotet har infiltrerat skolan är tydligt och hur är den nya rektorn inblandad? Är hon God och där för att hjälpa de utvalda, eller är hon där för att ta reda på vilka de är för att förgöra dem?

Jag gillar att boken är placerad i en så vardaglig miljö som skolan. Och i en ålder som är så känslig gällande social status och när gruppstrukturerna förändras. Det är många som är rädda för att sticka ut. Karaktärerna är starka och var och vi får ta del av var och ens olika funderingar och problematik. Jag gillar att det lyfts ämnen som är vanliga för tonårsåldern såsom ätstörningar, alkohol: Att dricka och att inte dricka. Tankar kring sex, att ha, att vilja ha, att inte ha. Bonusföräldrar där inte relationen funkar. Flytta hemifrån. Att inte orka med skolan. Att vara duktig i skolan. Och den statistiska verkligheten om självmord bland ungdomar i gymnasieåldern. Alla ämnen är lika viktiga.

Det är en spännande första del av tre, som jag rekommenderar att läsa alla. Jag har gjort det förut, men fick nu tillfälle att läsa om denna. Den ingår som kurslitteratur.


Boken är utgiven av Rabén & Sjögren
ISBN: 9789129676051


Mot toppen Armand Duplantis av Andreas Palmaer och Henri Gylander

Armand Duplantis är stavhoppsstjärnan som tog Sveriges friidrott med storm för ett par år sedan. Hur gick det till? Detta är en första bok som ingår i, vad som planeras bli, en lättläst bokserie i serieformat, om sporttalanger och deras väg mot toppen. Vi börjar alltså med Mondo, stavhoppstalangen som knäcker rekord efter rekord.

Armand kommer från en sportig familj. Hans morfar LarsÅke var svensk mästare i stavhopp och hans mamma Helena var en sjukampstalang. När hon flyttade till USA för att plugga mötte hon Greg, som då ingick i USAs OS-trupp i stavhopp. Greg blev senare pappa till Armand och hans syskon.

Boken berättar hur lillebror Armand blir lite avis och sporrad av storasyskonen och vill vara med och leka och tävla. Envis är han och ger inte efter för motgångar, men det är ju det som gör att han blir så himla bra. På tomten utanför huset har de en egenbyggd bana och eftersom Armand bara var fyra år, så hoppade han i början med en sopkvast. Hur är det sen att vara 17 år, en junior, och ge sig in och tävla med sina idoler?
Han har genom åren tagit många rekord, som står sig än idag. Han är omtyckt, hyllad och prisad med både bragdguld, Jerringpriset och innehar världsrekordet både ute och inne.

Förutom Armands berättelse så finns det massa kul fakta om stavhopp och allt är berättat i ett lättillgängligt serieformat. Så bra!


Boken är utgiven av Bokförlaget Hedvig  
ISBN: 9789179710200

Kimya av Eva Holmquist

Att det i ett dystopiskt samhälle är förbjudet med magi och det bestraffas med döden, innebär inte det att magin är borta. Det är många som har magiska krafter men håller dem av förståeliga skäl gömda.
Gina har en medfödd magi men nu hon har fått en ny kraft som hon inte kan kontrollera och det kan vara förödande. Hon måste lära sig förstå sina krafter och utforska den i hemlighet. Hennes nya vän David kan flytta på saker med tanken, men han förstår inte riktigt sin styrka eller att det är så speciellt.

I skolan kopplar eleverna upp sig mot en dator som stänger av när barnen är färdiglärda för dagen. De får inte stanna kvar i skolan, men de får inte heller vara ute på gatorna. Där patrullerar säkerhetsvakter enligt bestämda rutter, så det gäller att hålla sig undan som många gäng gör. Gina och David träffas tillsammans med sina vänner i en, med magi, dold bokhandel, där de försöker komma på vad de ska göra.

Falk har tagit över makten i stadens ledning och han är hård, kall och maktdriven. Det finns förstås en hemlig motståndsrörelse och alla vill ha tag på Kimya. Men ingen verkar riktigt veta vad det är de letar efter, eller var det finns. Vem hjälper vem och kan Gina lita på sina vänner? Kommer de hitta Kimya?

Boken växlar med berättarperspektiv mellan Gina, David och Falk. Fyllt med magiska föremål, magiska krafter, hemliga vapen och olika gäng så blir det mycket spännande. Jag gillar att vissa kapitel startar i samma situation, men ur en av de andras vinkel. Det är snyggt.
Boken är fylld av överraskningar men även saker som jag kan förutse. Slutet är intressant på det sätt att det funkar som ett slut, men lämnar ändå öppet för en fortsättning. Och det kommer en fortsättning i detta urbana fantastikäventyr.


Boken är utgiven av Ordspira förlag
ISBN: 9789188381354


Bokcafé & Bistro Hållplatsen av Monica Folkesson

Karin och Maria är systrar och i början på 80talet åker de på sin drömresa- en roadtrip i USA. Under fyra månader upplever de äventyr, öppna vägar, nya erfarenheter och kärlek. När de stannar i Minneapolis så hamnar de på Books, Hope & Happiness, som är ett omtyckt bokcafé med mycket välbesökta berättarkvällar. Systrarna återkommer dit kväll efter kväll och gillar variationen av de Storytellers som står på scen och berättar öppet och hjärtligt om sina egna liv och erfarenheter.

Tillbaka i Göteborg så får systrarna möjlighet att skapa något liknande själva. Efter mycket planerande och hårt slit öppnar de Bokcafé & Bistro Hållplatsen. En oas för de som vill umgås, ta en kopp kaffe eller en enkel lunch. Det blir ett mycket populärt ställe.

För Karin och Maria rullar livet på. De driver sitt café, träffar kärleken och får barn. Det är ett lyckligt liv, men så slår katastrofen till och sorgen är total.

Jag vet inte riktigt vad jag tycker om boken.
Det är en berättelse om livet, om hur det finns saker som av tillfälligheter kan leda in oss på nya vägar. Om kärlek, glädje, utmaningar, sorg och hopp.
Bitvis är boken seg och det är väldigt mycket text om ingenting. Det är mycket detaljer som hade kunnat skrivas ihop en del för att få historien att rulla på bättre, samtidigt känns det som en dagboks-bok med mycket stort djup och eftertanke.
Jag är kluven.


Boken är utgiven av Visto förlag
ISBN: 9789188769213


Pensionat vänner : en naken skåning av Helen Billinger

Lena driver ett pensionat som är lite annorlunda. Alla boende hjälper till med matlagning, städning och allt annat som hör ett stort hus till. Några stannar en natt eller två, andra bor där mer eller mindre permanent. Många återkommer i perioder. De blir som ett gäng sammansvetsade vänner.

Och allt började med en dröm som Lena hade. En dag så fick hon syn på huset från drömmen, om än i ett bedrövligt skick, och hon letade rätt på ägarinnan, åldrige Harriet. Hon har inte varit i huset på många år, men har bestämda åsikter om vad som krävs för att Lena ska få köpa det. Sidostoryn som vi får följa med på om hur det gick från dröm till verklighet, är i sig en underhållande historia där Lena beskriver sin vision om pensionatet.

Under den vecka vi får ta del av händer det massor. Måns, den nakna skåningen, är här för första gången och hans första entré i frukostsalen håller på att förstöra allt. Men bland vänner, även de man inte mött förut, får man en andra chans.
Det är en historia med både humor, värme, djup och allvar. Om relationer, vänskap, personlig utveckling och kärlek.  Och om att våga satsa på sin dröm, bokstavligen.

Jag gillar alltid böcker som pendlar mellan dåtid och nutid, även om det här bara skiljer fyra år. Vissa delar hade kanske behövt kortas ner, allt behöver inte skrivas ut, men det är överlag en trivsam bok. Ett ställe jag skulle vilja besöka.


Boken är utgiven på Nicole publishing
ISBN: 9789198544763