Oslagbar av CN Persson

Anton bor i Skottholm, är 16 år, superduktig i skolan och dessutom killen alla vill hänga med.
Han bor i den fina delen av staden med sina adoptivföräldrar Alex och Caroline. Det är en delad stad, ett delat folk och familjen lever ett dubbelliv. Både Alex och Anton är Super, de har superkrafter. Axius kan flyga och Maddoxx kan teleportera sig, något de använder för att hjälpa människor. 

Det finns dock en del människor som av misstänksamhet och rädsla grundat gruppen Mänsklighetens sista hopp, vilka vill utrota alla Super. Det är många som förföljs, tillfångatas och försvinner. Vem är det som frågar runt om Anton? 

Trots hotet så lever Anton ett vanligt tonårsliv med vänner, fest, alkohol och strul med tjejer. Och en hel del träning för att förstärka sina superegenskaper. Något som han på tonåringars vis försöker undvika så gott det går. 

Han är upp över öronen förälskad i Nora, men på nåt sätt så drar alltid Sandy, skolans snyggaste tjej, till sig han uppmärksamhet. Efter en fest har han oplanerat och oskyddat sex med Nora, som leder till graviditet. Hur ska de lösa det? De är ju bara barn själva och långt ifrån redo att bli föräldrar.
Och hur reagerar Nora på att Anton har ett alterego som Maddoxx och är Super? 

Det är en spännande ungdomsbok som tar upp ett oväntat ämne, som tonårsgraviditet. Med mycket tonårsdrama och hög igenkänning för många i den åldern. Kärlek, vänskap, svek, lögner och tankar. Jag skulle vilja veta mer om Supers och Maddoxx bakgrund. Hur funkar organisationen? 

Bra debutbok som är välskriven i både miljö, karaktär och historia. Slutet är oväntat och jag ser fram emot nästa del och hoppas på mer Super- information. 


Boken är utgiven av Visto förlag
ISBN 9789178851959


Mysteriet med de gömda skriftrullarna av MJ Thomas

Bibeln är en samling böcker som här, genom anpassade äventyr för åldern 9-12, ger barnen en ingång till några av dess mest kända berättelser.

I ramberättelsen så ska syskonen Peter och Mary och deras hund Hank vara hos gammelmorbror Solomon, medan deras föräldrar ska resa till Afrika. Barnen ser inte riktig fram emot det, för vad kan man göra hos en gammal farbror? Det visar sig ganska omgående att det kan hända nästan vad som helst! Huset är fyllt med gamla statyer, kartor och prylar och Salomon har en historia att berätta om vart enda ett av dem.

I ett av rummen finns en samling skriftrullar som på ett magiskt sätt låter barnen färdas tillbaka i tiden och uppleva några av Bibelns spännande äventyr. De måste leta efter ledtrådar och lösa hemligheter för att kunna åka tillbaka till sin egen tid, för att inte fastna i det förflutna. Under dessa resor möter de både herdar, vilda djur, änglar och kungar.

Varje bok avslutas med texthänvisningar i Bibeln om man blir nyfiken på att läsa den ursprungliga texten som ligger till grund för äventyret. Jag tycker om bokserien som är fylld med fina illustrationer och lättillgängliga texter.

De olika böckerna och deras teman är:

Resan till skapelsen, Barnen och hunden svävar omkring i ett stort mörker. Det var innan världen blev till- De får uppleva jordens skapelse, träffa ängeln Mikael och en orm i lustgården.

Jakten på Arken, handlar om hur de hjälper de Noa och hans familj att bygga klart arken innan floden kommer.

Den stora flykten, som är del tre, hamnar barnen i Egypten, precis innan Moses ska leda folket ur landet. Efter alla plågor som drabbar landet, så följer barnen med via Röda havet.

Den fjärde boken, Spionerna i Jeriko, leder dem till ett hemligt uppdrag i Jeriko, precis när israeliterna är på väg in och barnen hjälper sin nya vän till säkerhet.

De möter Den store krigaren, David, som är en ung herde. De får senare honom i den stora kampen mellan David och Goliat, och barnen strider återigen mot den mörka mannen.

När Lejonets rytande den forntida storstaden Babel är Daniels makt hotad av översteprästen som slänger ner honom i Lejongropen. Syskonen möter honom och ställs mot sin svåraste fiende någonsin.

Konungens födelse är den sista, senast utkomna, delen. Peter och Mary reser de till Betlehem som nu är en del av romarriket och de får vara med i stallet och möta en alldeles nyfödd Jesus.


Serien är utgiven av Bornelings förlag
ISBN:
Resan till skapelsen 9789173172561
Jakten på Arken 978917317257
Den stora flykten 9789173172660
Spionerna i Jeriko 9789173172769
Den store krigaren 9789173172776
Lejonets rytande 9789173172837
Konungens födelse 9789173172844


Pojkarna av Jessica Schiefauer

Kim, Mommo och Bella är fjorton år. De är bästa vänner och umgås nästan alltid bara de tre. I skolan är det jobbigt med killarna som tittar, kommenterar och tafsar på tjejernas kroppar. Det är en rå jargong, det är kränkande och destruktivt. Kim önskar att hon skulle våga säga ifrån, samtidigt som hon ser andra tjejer som tycker det är ok. Är det då fel på henne?

Kim har svårt att hitta sin egen kärna, sitt eget jag. Mommo älskar att sy och gör maskeraddräkter som de använder för att fly bort från verkligheten. En natt när de sover över i Bellas växthus så ser de att en av blommorna är otroligt vacker och dess nektar förvandlar flickorna till pojkar. Det är en helt ny värld som öppnar sig. Mommo och Bella tröttnar snart, men Kim känner sig hemma i pojkkroppen och är fascinerad av känslan som en penis ger henne.

Det träffar snart ett gäng killar och de får vara med i gänget. Kim dras till ledaren, Tony, och tillsammans ger de sig ut på äventyr som att köra bil, dricka öl, göra inbrott och skjuta med pistol. Det är destruktivt och farligt och i pojkkroppen vågar Kim saker hon aldrig skulle göra som sig själv. Som hon aldrig skulle tillåtas göra som sig själv.

Språket är vackert men rätt fränt. Det är rakt på sak och ganska vulgärt. Även om det är en fantastik, med magiska inslag, så känns känslorna som beskrivs så äkta så de blir fysiskt påtagliga och helt självklara. Schablonbilden av killar som våldsamma, kriminella och könsdrivna medan tjejerna vill bli mer som killar för att få räknas och ta plats är tydlig.
Boken handlar om tonårsvardag, med maktspelet på skolan och osäkerhet, likväl som det är en berättelse om magi, systerskap och att hitta sin egen väg.


Boken är utgiven av Bonnier Carlsen
ISBN: 9789163868665


Cirkeln av Mats Strandberg och Sara Bergmark Elfgren

I den nergångna bruksorten Engelsfors i Bergslagen är allt inte riktigt som vanligt- Det är något som händer under ytan.

Gymnasieskolan är samma som finns överallt, förutom att den här drabbats av en tragedi. Elias tog livet av sig inne på en av skolans toaletter. Det är vad som sägs, men i själva verket så var det något som styrde honom. Något han inte kunde stå emot. Ryktet säger att det är en självmordspakt men vilka mer ingår i den?
Sex tjejer på skolan, som inte har något gemensamt eller något som inte ens liknar vänskap, måste börja samarbeta. Det visar sig, långsamt, att tjejerna är häxor och deras magiska krafter har precis vaknat upp. De måste lära sig hantera och kontrollera dessa nyvunna kunskaper och framförallt samarbeta med varandra, något de länge kämpar emot. De måste komma överens för endast tillsammans kan de vinna över det onda.

Kan de lägga sina skillnader och gammal hierarki bakom sig och samarbeta för att hitta och övervinna det som nästlats sig in i deras hembygd?
Att hotet har infiltrerat skolan är tydligt och hur är den nya rektorn inblandad? Är hon God och där för att hjälpa de utvalda, eller är hon där för att ta reda på vilka de är för att förgöra dem?

Jag gillar att boken är placerad i en så vardaglig miljö som skolan. Och i en ålder som är så känslig gällande social status och när gruppstrukturerna förändras. Det är många som är rädda för att sticka ut. Karaktärerna är starka och var och vi får ta del av var och ens olika funderingar och problematik. Jag gillar att det lyfts ämnen som är vanliga för tonårsåldern såsom ätstörningar, alkohol: Att dricka och att inte dricka. Tankar kring sex, att ha, att vilja ha, att inte ha. Bonusföräldrar där inte relationen funkar. Flytta hemifrån. Att inte orka med skolan. Att vara duktig i skolan. Och den statistiska verkligheten om självmord bland ungdomar i gymnasieåldern. Alla ämnen är lika viktiga.

Det är en spännande första del av tre, som jag rekommenderar att läsa alla. Jag har gjort det förut, men fick nu tillfälle att läsa om denna. Den ingår som kurslitteratur.


Boken är utgiven av Rabén & Sjögren
ISBN: 9789129676051


Kimya av Eva Holmquist

Att det i ett dystopiskt samhälle är förbjudet med magi och det bestraffas med döden, innebär inte det att magin är borta. Det är många som har magiska krafter men håller dem av förståeliga skäl gömda.
Gina har en medfödd magi men nu hon har fått en ny kraft som hon inte kan kontrollera och det kan vara förödande. Hon måste lära sig förstå sina krafter och utforska den i hemlighet. Hennes nya vän David kan flytta på saker med tanken, men han förstår inte riktigt sin styrka eller att det är så speciellt.

I skolan kopplar eleverna upp sig mot en dator som stänger av när barnen är färdiglärda för dagen. De får inte stanna kvar i skolan, men de får inte heller vara ute på gatorna. Där patrullerar säkerhetsvakter enligt bestämda rutter, så det gäller att hålla sig undan som många gäng gör. Gina och David träffas tillsammans med sina vänner i en, med magi, dold bokhandel, där de försöker komma på vad de ska göra.

Falk har tagit över makten i stadens ledning och han är hård, kall och maktdriven. Det finns förstås en hemlig motståndsrörelse och alla vill ha tag på Kimya. Men ingen verkar riktigt veta vad det är de letar efter, eller var det finns. Vem hjälper vem och kan Gina lita på sina vänner? Kommer de hitta Kimya?

Boken växlar med berättarperspektiv mellan Gina, David och Falk. Fyllt med magiska föremål, magiska krafter, hemliga vapen och olika gäng så blir det mycket spännande. Jag gillar att vissa kapitel startar i samma situation, men ur en av de andras vinkel. Det är snyggt.
Boken är fylld av överraskningar men även saker som jag kan förutse. Slutet är intressant på det sätt att det funkar som ett slut, men lämnar ändå öppet för en fortsättning. Och det kommer en fortsättning i detta urbana fantastikäventyr.


Boken är utgiven av Ordspira förlag
ISBN: 9789188381354


2039 : Framtidshistorier för orädda av Andreas Palmaer och Åsa Anderberg Strollo

Vem vet vad framtiden kommer med?
I denna samling  av 11 noveller utspelar sig från 2032 till 2058 i en teknisk dystopisk framtid. 

År 2032 behöver alla elever i årskurs sex genomgå Prövningen, ett särskilt prov för att se vilka som får fortsätta i skolan, eller inte. Det är ett viktigt prov, som övervakas av robotar. Kan man lura dem?

År 2047 bor Remus bor kvar i Sverige, medan föräldrarna arbetar utomlands. De sköter om och övervakar honom via hologram, När mamman förbjuder honom att gå på fest så blir han sur och försöker smita hemifrån. Lyckas han?

År 2048 har världens resmönster förändras. All flygtrafik är nerstängd, men Arlanda är fortfarande platsen att åka till för att uppleva hela världen.

Tänk en framtid med Levande dockor som påverkas av hur du leker med den. Välartade AI-hundar till skillnad mot de gamla hund-hundarna. och personliga tvspel – våga inte somna uppkopplad!

Välskrivet, intensivt och lite läskigt. Målgrupp 9-12 år, men den funkar bra till de flesta åldrar.


Boken är utgiven av Alfabeta bokförlag
ISBN:  9789150121315


Vittror: Uppvaknandet av Erik Ollman

Andár är svärdsmagiker, en darkar-tharak, som tar hjälp av Vittrorna, naturens magi. Det är inte så många kvar som vet om att det finns, ännu färre som kan ta del av dess styrka. Andár står i de Utomståendes tjänst och ska skydda Vitttrorna och Venjas invånare från mörkret. Det är inte alltid helt moraliskt riktigt och nu har han fått det största uppdraget hittills. För att förhindra ett förödande krig måste Andár leta upp och döda Västrikets enda arvinge; Den vackra och ogifta Midoria som hålls fången. På resan möter han kapten Dragnar och en oväntad men varm vänskap växer fram. Tillsammans möter de varelser som de trodde bara var sägner.  

Det är inte bara en faktisk resa han gör, utan även en inre. Han funderar över det här med VIttner, magi och vad hans del i det hela är. Och varför ska han döda flickan?

Boken är ett spännande äventyr som bara ökar i intensitet. Det är mycket som händer och språket är ibland lite upprepande, men även mycket detaljrikt och emellanåt väldigt vackert.

Andra ljud var alltid där, men förstärktes.
Lyssnade man noga kunde man höra de små knak som bildas när träden växer eller löven som prasslade när vinden smög fram genom trädkronorna för att inte väcka ljuden som hör dagen till.


Boken är utgiven av Visto förlag
ISBN: 9789178852321


Dunkelstjärnan av Joseph A. Davis

Kampen om Tusenvärld

Julia går i sexan och är trött på att alltid vara den som lärarna ber att hjälpa flyktingkillen Kasir, som är ny i klassen. Han är så annorlunda! Men riktigt hur annorlunda kan hon inte ens gissa sig till.
En dag drar märkliga skuggor över staden och tillsammans med Kasir och sin lillebror Edvin måste Julia fly undan, då ondskan i skuggorna är ute efter dem. Trubaduren, stadens stora original, hjälper dem att ta sig genom en magisk portal till Kasirs hemland och ett stort äventyr tar sin början.

I detta nya land känner sig Julia utanför. Hon förstår inte språket eller vad som förväntas av henne. Att Kasir är på hemmaplan och förstår vad som sägs, gör henne avundsjuk. Samtidigt förstår hon att förväntningarna på henne är höga. Syskonens far, som dog för flera år sedan, verkar ha gjort stort avtryck här i detta märkliga land. En plats som varken Julia eller Edvin ens vet att det finns. Det är ett land fyllt av ondska och de mystiska rökskuggorna sprider oro överallt.

Det är en spännande och välskriven berättelse med bra driv och mängder av äventyr.
Jag tycker om hur författaren visar på hur flyktingar kan uppleva det att komma till ett främmande land och varken kan förstå språket eller kulturen, genom att låta Julia hamna i, och spegla den situationen.  Boken lyfter även andra teman som oro, misslyckande, avundsjuka och framförallt vänskap.  Mycket viktiga frågor att fundera över i den åldern 9-12 år, som boken riktar sig främst åt. Det är ett läsvärt äventyr (för alla åldrar) från första kapitlet till ett riktigt cliffhangerslut, så jag gissar att bok två kommer ta vid direkt där denna slutar.


Boken är utgiven av Stevali barn
ISBN: 9789188639967


Dödens saga – saknad av Tess Williamsson

I Sinud lever olika folk sida vid sida med gudar och demoner. Och döden vandrar ovan mark som en vanlig man. Nåja, nästan vanlig… I denna värld finns ett folk, Feuder, som verkligen inte tror på de gudasagor som de andra folken tror på.

Eilan är Feud och har lämnat sin pappa och alla nio bröder för att ge sig ut på vägarna av flera orsaker. Hon möter Hope, som är prästinna i guden Zanix tjänst och tillsammans springer de in i det ena äventyret efter det andra. Eilan verkar alltid välja fel dörr och de hamnar i trångmål. I närheten när det händer dyker tre män upp som räddande änglar. Aluinn, Taloch och Fenix. Elian fnyser lite åt deras föräldrars brist på fantasi, eftersom de är döpta efter gudarna ur sagorna hon hörde som barn.

På nåt sätt upplever Elian att livet är lite bättre, solen lyser lite starkare, elden är hetare och vattnet i sjöarna är varmare än det borde vara när de är i sällskap av de tre männen.

Så en dag möter hon en stilig man i skogen, Devlin. Trots deras korta möte kan eller vill hon inte glömma honom. Och alltid när hon tänker som mest på honom så finns han där. Det är en man de andra i sällskapet inte vill ha nära sig och absolut inte nära Elian.

Tillsammans får sällskapet i uppdrag att leta efter ett saknat barn och det är ett äventyr som du inte vill missa!

Det är en spännande bok med intressanta, väl beskrivna karaktärer och mycket fin miljöbeskrivning. En lång bok på 560 sidor, men den flyter på ganska bra.
Jag ser fram emot del två, för det är ett mycket spännande slut.

Fram till söndag 10 januari kl 18.00 har jag utlottning av ett signerat ex på mitt instagram. Välkommen att delta!


Boken är utgiven av Nicole Publishing
ISBN: 9789198544749




Det dolda arvet av Eva Kiani

I världen Rodinia, i staden Vorna bor syskonen Quara och Quinn hos sin moster Quee. Deras föräldrar är döda och deras bror Quarx har flyttat till Trädbyn. 

När Quinn går utanför det tillåtna gränserna, sådär som han brukar så hittar en av den gamla tidens amuletter. Den hänger runt halsen på en ferdang. Kan det verkligen stämma? Hur är det då med alla andra barnsagor och skrönor om magi, magiska väsen och övernaturligheter?
När Akiro Rödrock, Vornas rådschef, får reda på Quinns utflykt startar en lång kedja av händelser som leder alla tre syskonen ut på en lång resa. Ibland tillsammans, ibland på olika vägar.
Vad är det som Akiro döljer? Och vad är det Quee inte minns? Syskonens mormor hade vissa färdigheter, kan det finnas en koppling mellan det och det som händer nu?

Sefides är en vilour som sitter inlåst i det spruckna berget, fängslad av sina sju syskon för många, många år sedan. Lyckas den bannlysta Imran Silvertörne samla alla amuletter för att befria Sefides?

Det är en spännande bok fylld med magi och äventyr. Eftersom det är en helt ny värld vi får besöka så är det mycket nya namn, platser och förklaringar till det som hänt förut och det som pågår just nu. Och hur världen är indelad. Det är lite rörigt och jag har säkert missat en del detaljer, men inget som jag tänker på. Handlingen går framåt och växlar mellan syskonens olika sällskap och resor.
Så bra bok och en klassisk kamp mellan gott och ont.
Hur det går? Jag vet inte- detta är första boken i en triologi!


Boken är utgiven av Hoi förlag
ISBN: 9789176972298